Jak to všechno začalo – 2001-2003
Začátek – 2001/2002
Psal se rok 2000, když do sokolovny u plaveckého stadionu v Českých Budějovicích chodila parta kluků hrát netradiční sport – florbal. Dvakrát týdně běhali za děrovaným míčkem s ještě podivnějšími hokejkami. Vždy ve čtvrtek hráli v legendární dolní tělocvičně mezi sloupy, v neděli dostali od Sokola k dispozici velký sál. Jednou se k této skupině přidal i student Jihočeské univerzity Petr Dědič, později velmi důležitá postava klubu. A u nového sportu už zůstal. Počet lidí postupně narůstal a tak na jaře 2001 kluky napadlo: Založíme oddíl a budeme hrát ligu! A začala se psát historie Štírů.
Přesně 22. května 2001 byl nový klub zaregistrován v České florbalové unii. Na první klubové kartě tehdy byly tři podpisy – Petra Dědiče, Milana Tomáška a Filipa Schneedorfera. Prezidentem byl určen Petr Svoboda.
Registraci však ještě předcházela debata o názvu klubu. „Chtěli jsme jméno po vzoru klubů ze zámořských soutěží,“ začíná vzpomínání Petr Dědič. „Ale zároveň jsme nechtěli, aby to kopírovalo jméno některého z klubů, třeba tehdy byli populární tučňáci. A tak jsme dospěli ke štírům.“ Kdo to vyslovil první? „Těžko po těch letech říct, ale tipnul bych, že Petr Svoboda to řekl první, a jelikož jsem to taky měl trochu v hlavě, tak jsme hned věděli, že je to to pravé,“ dodává. V názvu ještě muselo být jméno Sokol, takže první oficiální název zněl FBC Sokol Štíři Č. Budějovice.
První turnaj odehráli Štíři v půjčených dresech, ale na druhý (nebo třetí) už měli vlastní. Červeno-černou sadu od firmy Jadberg vybírali přes internet. A první logo Štírů na ně připravil tehdy také student Jihočeské univerzity Petr Svoboda. „Barvu jsme vybírali podle toho, abychom se odlišili od ostatních týmů. Vybavuji si, že jsme ještě zvažovali zelené dresy,“ říká Petr Dědič.
Vstup do ligových soutěží měli Štíři impozantní. FBC Uragán Benešov se k utkání bez omluvy nedostavil, takže Štíři vyhráli 5:0 kontumačně. Druhý zápas s FbC Konica Benešov už se skutečně odehrál a Štíři vyhráli 10:2. Střelec prvního gólu? Ve 3. minutě Jiří Písečka po asistenci Milana Tomáška! Sestava 22. září 2001 v Týně nad Vltavou vypadala takto: 1 Davidová – 13 Prázdný, 6 Machát, 2 Rogl, 7 Schneedorfer – 16 Němec ©, 8 Dědič, 5 Ortman – 15 Písečka, 11 Tomášek, 10 Petrů. Z této sestavy hrají za Štíry i po 11 letech Dědič, Schneedorfer a Tomášek.
Velmi brzy se u týmu objevil gólman Martin Svatoň a Štíři tak měli k Lucii Davidové parťáka do brány. Svatoň poprvé nastoupil v soutěžním zápase 16. prosince 2001 v Týně nad Vltavou. Shodnou okolností to bylo opět proti FbC Konica Benešov a premiéra to byla vítězná – 6:2.
V úvodní sezoně skončili Štíři na šestém místě (tabulka viz níže) a následovalo play-off. V něm prohráli souboj o 3. místo s 1. FbK Tábor po výsledcích 2:3 a 3:6.
A chcete ještě jednu pikantnost z historie Štírů? V začátcích se na tréninku objevoval i další student Jihočeské univerzity – jistý Milan Fridrich. Ano, přesně tak, dlouholetý kapitán florbalové reprezentace. „Byl jenom na pár tréninkách. Jen si pamatuju, že tenkrát chodil hrát s hokejkou s plnou čepelí a vždycky nás neskutečně vymíchal na pětníku,“ říká s usměv Petr Dědič.
Statistiky ze sezony 2001/2002:
Nejvíc bodů: Milan Tomášek, Aleš Petrů – 25
Nejvíc gólů: Milan Tomášek – 16
Nejvíc asistencí: Petr Dědič – 10
Nejvíc trestných minut: Michal Prázdný – 10
Hráči, kteří se objevili v sestavě: Lucie Davidová, Petr Dědič, Jiří Charvát, Lukáš Machát, Václav Němec, Pavel Ortman, Aleš Petrů, Jiří Písečka, Michal Prázdný, Jan Rogl, Filip Schneedorfer, Martin Svatoň, Petr Svoboda, Milan Tomášek, Tomáš Troják. (Snad jsme na nikoho nezapomněli)
Tabulka
1. FK Inpress Třeboň 34
2. Senators SPŠS Tábor 28
3. Sokol Dobříš 23
4. SK SVP Trojan Jihlava C 22
5. 1. FbK Tábor 18
6. FBC Sokol Štíři Č. Budějovice 14
7. FBK Příbram 14
8. FbC VOŠ a SPŠ Volyně 14
9. FBC Konica Benešov 10
10. Red Falcons Sokol Příbram 3
Zrodila se hvězda – 2002/2003
Do druhé sezony vstupovali Štíři s patřičným sebevědomím mazáků Jihočeské ligy. Ale těsně před začátkem sezony museli řešit velké komplikace. V srpnu 2002 totiž České Budějovice postihly obrovské povodně. A velká voda mimo jiné vytopila i sokolovnu. Před prvním turnajem tak měli Štíři v „nohách“ jen tři trénink a jeden přípravný zápas v Kaplici (2:8). Ani to však našim prehistorickým borcům nezabránilo v tom, aby sezonu zahájili v podobném duchu jako skončili tu předchozí (připomeňme si, že v lize měli šňůru šesti výher v řadě). Nebudu to už příliš protahovat – Štíři smetli Dobříš 10:2 a pak si poradili s Jihlavou C 3:1. Kapitán Petr Dědič si připsal sedm bodů (4+3).
Vítězná série se zastavila čtvrtém utkání sezony. 1. FbK Tábor nás porazil 2:0. Štíři ovšem dál patřili k tomu lepšímu, co liga nabízela. V bráně kraloval Martin Svatoň, v útoku řádilo sehrané duo Petr Dědič – Aleš Petrů.
Ovšem důležité věci se děly i mimo zápasy. S týmem začal trénovat Jiří Kratochvíl, v Jihočeské lize útočník konkurenční Bechyně, která v této sezoně hrála Jihočeskou ligu, neboť spadla z vyšší soutěže. Kratochvíl nastoupil poprvé za Štíry v dalším přípravním zápase v Kaplici. Třetiligové áčko nám nadělilo 8:3, když se za nás prosadili Dědič, Kratochvíl a Rogl.
Ptáte se, proč Kratochvíl hrál za Bechyni? „Když jsem začínal s florbalem, v Budějovicích žádný tým nebyl. Pak se objevili Štíři, ale Bechyně byla v té době lepší a mířila zpátky do 3. ligy,“ odpovídá sám tehdejší útočník.
Naděje na výrazný úspěch v Jihočeské lize Štírům pohasly v období kolem Vánoc. A podepsal se pod to paradoxně Jiří Kratochvíl. Za Bechyni se trefil ve vzájemném měření sil v netradičním dvojutkání 14. prosince 2002 v Kaplici – Štíři dvakrát prohráli 3:5 a 0:5. A jak už to bývá, Štíři padli do menší krize. V lednu si připsali prohru s Jihlavou C, pak přišla porážka od 1. FbK Tábor a remíza se slabým Benešovem.
Suma sumárum z toho bylo páté místo v lize. Ovšem za zmínku stojí tři individuální výkony tahounů mužstva. Aleš Petrů nastřílel 30 gólů, Petr Dědič nasbíral 22 asistencí a Martin Svatoň kraloval v bráně s průměrem 2,76 gólu na zápas. Jedna perlička: třetím v bodování klubu byl v této sezoně Filip Schneedorfer 🙂 za 13 bodů (8+5).
Štíři poté nastoupili ještě do kvalifikace Poháru JčFbU. Jinak ne příliš podstatný turnaj byl důležitý zejména v jedné věci – poprvé červeno-černý dres Štírů oblékl tehdy sedmnáctiletý Ondřej Havelka. Jeho fanklub si tak v deníčcích může vyznačit datum 13. dubna 2003, kdy se tento bývalý hokejbalista ocitl na soupisce Štírů. V útoku s Milanem Tomáškem a Jiřím Charvátem hned v prvním zápase oslavil gól (proti Třeboni, 3:2) a další přidal i následně proti Kaplici B (4:3). V semifinále s Kaplicí A už se však netrefil a Štíři prohráli 2:8.
Ligová sezona sice byla u konce, ale to nejdůležitější teprve mělo přijít… V létě. Ovšem o tom až v dalším díle.
Statistika ze sezony 2002/2003:
Nejvíc bodů: Aleš Petrů – 38
Nejvíc gólů: Aleš Petrů – 30
Nejvíc asistencí: Petr Dědič – 22
Nejvíc trestných minut – Luděk Ortman 10
Hráči, kteří se v lize objevili v sestavě: Lucie Davidová, Petr Dědič, Jiří Charvát, Petr Kozák, Lukáš Machát, Luděk Ortman, Pavel Ortman, Aleš Petrů, Jiří Písečka, Jan Rogl, Filip Schneedorfer, Martin Svatoň, Petr Svoboda, Milan Tomášek, Tomáš Troják (snad jsme na nikoho nezapomněli)
Tabulka
1. Sokol Dobříš 27
2. FbC Dukla Rangers Bechyně 26
3. SK SVP Trojan Jihlava C 25
4. Čerti Sokol Kamenný Újezd 24
5. FbC Sokol Štíři Č. Budějovice 23
6. 1. FbK Tábor 16
7. Red Falcons Sokol Příbram 15
8. FBK 1996 Příbram 11
9. FBC Kaplice B 8
10. FBC Konica Benešov 5