Bez Sokola, premiéra žen – 2005-2007

Další léto ve Štírech, které bylo přelomové. Vedení klubu se rozhodlo osamostatnit se od Sokola. Přípravný výbor ve složení Petr Dědič, Jiří Charvát a Jiří Kratochvíl vše přichystal k tomu, aby 19. května 2005 vznikl suverénní klub FBC Štíři České Budějovice. „Ve stanovách jsme museli zvolit, jestli budeme mít předsedu, nebo prezidenta. Zvolili jsme druhou možnost, přišla nám modernější,“ zavzpomínal Jiří Kratochvíl, který se funkce ujal.
Klub opustil tělocvičnu Sokola a musel hledat nové prostory. Muži začali trénovat ve čtvrtek v Kubatovce od 21:30 do 23:30 hodin a v neděli odpoledne v Hodějovicích, kde vznikla nová hala.
Štíři navázali spolupráci s Domem dětí a mládeže a tak přihlásili i nový tým mladších žáků. Klub se tedy rozrůstal postupně od mužů do nižších kategorií, opačně než je obvyklé. Poprvé se také přihlásil do Poháru ČfBU a premiérově vyrazil na mezinárodní turnaj Czech Open do Prahy. V následujících letech na obou akcích nikdy nechyběl. V A-týmu se objevilo několik nových posil – bratři Martin a Miroslav Doškářovi, nebo Vlastimil Stejskal. A také Jiří Kysel. Ten po vleklých zdravotních potížích už se bohužel nemohl zapojit jako hráč, a tak začal trénovat. Nejprve mládež, poté v sezoně převzal i muže.
Historická účast na Czech Open proběhla podle očekávání. Štíři porazili maďarský Szolnok a norský OBV, ale prohráli se Švýcary ze Salinghi a tehdy druholigovým Znojmem. Akce se ale určitě vydařila a mnoho hráčů na ní vzpomíná dodnes. Sportovním neúspěchem skončilo i působení v poháru, ale jak zní komentář na stránkách, ani to nebyla tragédie. „Pohárová účast byla pojata jako příprava na nadcházející sezónu a završila soustředění v Týně nad Vltavou. Příležitost dostali všichni hráči mužské i juniorské kategorie, kteří byli k dispozici,“ píše se.
Ligovou sezonu začali Štíři výhrou 3:1 nad Kaplicí, když první gól zaznamenal Petr Dědič a byla to předzvěst jedné z jeho nejlepších sezon v kariéře. Na jejím konci měl na kontě 39 bodů za 11 gólů (včetně dvou v oslabení) a 28 asistencí. Podařený vstup zaznamenal i nový tým mladších žáků. V sestavě Jirák, Rossman, Polan, Rottner, F. Kekula, Kazda a Dupal porazil Kaplici 8:2.

Celkově byla sezona poměrně klidná, výhry střídaly prohry a opačně. Zajímavostí je, že za soupeře v Jihočeské lize juniorů nastupovali jména, která se později prosadila ve Štírech. Za Kaplici střílel góly Jan Králík, za FBC Čtyrák ČB zase Jindřich Hrdý (například v utkání, které Štíři vyhráli 21:3, dával Jindřich dva góly). V průběhu sezony přišel ze starších žáků českobudějovických lvů David Farka.

A-tým nezaznamenal žádné excesy, ani výpadek po novém roce. V klidu si došel pro 7. místo v tabulce se ziskem 28 bodů. Přesto jihočeský primát stále patřil Kaplici, která skončila pátá. Třeboň a Tábor z ligy sestoupili. Muži B zakončili sezonu na 6. místě, junioři byli v Jihočeské lize třetí, starší žáci mezi svými vrstevníky osmí (ve spojení s Vysočinou) a mladší žáci šestí (ze šesti).

Tabulka:
1. FTS Florbal Náchod 40
2. 1. FBK Jablonec n/N 34
3. TJ Sokol Jaroměř 31
4. Spartak Pelhřimov 30
5. FBC Spartak Kaplice 29
6. FBK Jičín 29
7. FBC Štíři Č. Budějovice 28
8. Kooperativa Sokol Pardubice B 25
9. FBC Liberec B 24
10. FK Třeboň Prague International 23
11. SK Florbal Konica Benešov 8
12. FBŠ Jihlava B 6
13. Dukla Rangers Tábor 5

Nejvíc bodů: Petr Dědič – 39
Nejvíc gólů: Aleš Petrů, Ondřej Havelka – 20
Nejvíc asistencí: Petr Dědič – 28
Nejvíc trestných minut: Ondřej Havelka, Jiří Opekar – 20

Hráči, kteří se objevili v sestavě A-týmu: Petr Dědič, Aleš Petrů, Ondřej Havelka, Milan Tomášek, Martin Doškář, Jiří Kratochvíl, Tomáš Troják, Vlastimil Stejskal, Zdeněk Doule, Jiří Opekar, Pavel Ortman, Jiří Písečka, Pavel Sulzer, Zdeněk Valdauf, Jiří Charvát, Miroslav Doškář, Petr Matuschka, Martin Svatoň, Radek Machač.

Tehdejší trenér A – týmu Jiří Kysel

Premiéra žen a bitka

Ročník 2006/2007 byl ve Štírech ve znamení žen, které prvně nastoupily v regionální lize o pěti účastnících. Počet týmů klubu se tím rozrostl na šest. Muži přes léto využívali nově i starou halu v kasárnách ve Čtyrech Dvorech. V srpnu se vydali na Czech Open a poté měli soustředění v Třeboni pod vedením trenéra Jiřího Kysela.

Úvod do sezony 2. ligy (původní 3. liga dostala nové pojmenování) byl od mužů výborný. S těžkým soupeřem z Havlíčkova Brodu (před rokem skončil druhý) vyhráli 6:4, poté na turnaji v Týně nad Vltavou prohráli s Jabloncem, v jehož dresu zářil pozdější extraligista Petr Šochman. Mnohem zajímavější ale je, kdo zářil ve štírském dresu. Sezona to byla nadmíru povedená, tým skončil v tabulce na konečném třetím místě. Mezi 16 nejlepšími v bodování byla hned čtveřice Štírů – Martin Doškář (28+18), Aleš Petrů (32+9), Petr Dědič (15+27) a Ondřej Havelka (21+18). Navíc se tým mohl spolehnout na jednoho z nejlepších gólmanů v lize. Martin Svatoň odchytal nejvíc utkání ze všech a s průměrem 3,5 gólu na utkání byl čtvrtý nejlepší. I díky tomu si uprostřed sezony připsali sérii osmi výher v řadě. Konečné třetí místo byl fantastický úspěch a nejlepší postavení v historii. Poprvé také Štíři skončili nejvýše ze všech jihočeských celků.
Přestože sezona to byla úspěšná, byla poznamenána incidentem, který do té doby neměl v klubu obdoby. Stalo se 18. března v Týně nad Vltavou při utkání s TJ Sokol Dobříš. V 57. minutě se strhla rvačka. Zacitujme ze zprávy na klubovém webu: „Ve třetí části se „horké hlavy“ zpočátku trochu zklidnili, Dobříš zvýšila na 4:2, avšak pak Štíři během dvou minut otočili skóre na 4:5. Stále byl klid. Před bouří. Dalo by se říct, že se chvílemi hrál i florbal, ze kterého Dobříš tři a půl minuty před koncem vytěžila vyrovnání. To úplně neunesl českobudějovický Ondřej Havelka a nesportovně do střelce vyrovnávající gólu strčil. Měl následovat trest od rozhodčího, ale dobříšský Bžoch se rozhodl, že spravedlnost vezme do vlastních rukou (hole) a zasadil Havelkovi krosček přímo do obličeje! Následnou krátkou pošťuchovanou utnul přibíhající Šimek. Pěstmi se pustil do Jiřího Opekara, který se v klubku hráčů nejvíce zastával Havelky. Následovala scéna jak z dobříšského nočního podniku: Šimek se pral s Opekarem. Bžoch se zřejmě cítil zahanben tím, že o poznání starší Šimek se pustil do rvačky a tak se na Opekara vrhl taky. Dobříšskou přesilu ještě zvýraznil další hráč (číslo ani jméno nevíme), takže v jednu chvíli se Opekar bránil pěstím tří dobříšských „florbalistů“! Bitku utnul až českobudějovický gólman Svatoň. Nebýt helmy, zřejmě by taky schytal dost ran.“ Rozhodčí rozdali tři červené karty a jeden pětiminutový trest. Zápas se nakonec dohrál ve třech hráčích na obou stranách a Kratochvíl dal vítězným gól na 6:5. Možná naštěstí to byl poslední vzájemný zápas s Dobříši na mnoho dalších let.

Za zmínku stojí ještě jedna zajímavost. Tím, že se v klubu více angažovaly ženy, pomohly klubu i v jedné vízelné situaci. Opět citujme z dobového archivu z 28. února 2007: „Klub řešil před víkendovými turnaji svízelnou situaci s gólmany. Béčko nemohlo pro sobotní turnaj využít tradičního brankáře Machače ani jedničku áčka Svatoně (oba měli naplánovaný osobní program), sáhnout nemohlo ani pro juniora Kotouna (zranění) a junioři v neděli nemohli počítat ani s gólmanem starších žáků Kmínkem (nemoc). Proto využil klub gólmanky ženského týmu! Podruhé v sezóně si za B-tým mužů zachytala Kristýna Petržalová a svým vynikajícím výkonem byla základem obou výher. Za juniorský tým nastoupila v neděli Renata Šťáralová a premiéru za Štíry si neodbyla při turnaji žen, ale netradičně za juniory.“

Vraťme se ale ještě k ženám. Ty uspěly hned na svém prvním turnaji 15. října 2006 v Pelhřimově. Nejprve sice podlehly domácímu celku 0:7, ale poté udolaly Benešov 2:1. O historicky první trefu se postarala Eliška Tibitanclová po nahrávce Adély Opelkové ve 12. minutě utkání. Sestava na úvodním turnaji byla: 6 Petržalová, 1 Zemanová – 3 Lieblová, 10 Hrubá, 4 B. Šimánková, 14 Tibitanclová, 5 Kelblová, 8 Opelková, 9 Joklová, 2 Strapková, 16 Hudatzká. První sezona v ženách se dá považovat za úspěšnou, Štírky obsadily čtvrté místo v pětičlenné tabulce, připsaly si čtyři výhry. Celkem se v zápasech objevilo 22 hráček! Bodování ovládla Daniela Pávková s 10 góly a 2 nahrávkami.

Za nepovedenou lze označit sezonu juniorů. Tým, který ještě nedávno hrál 2. ligu, skončil předposlední v Jihočeské lize. Zajímavostí je, že v brance chytal Karel Kotoun, který později okusil i extraligu mužů. Na konci sezony 2006/2007 si ale teprve odbyl premiéru v A-týmu Štírů. Starší žáci vyhráli Jihočeskou ligu zejména díky 52 gólům Jindřicha Hrdého, ale v nadstavbě o postup na mistrovství republiky nestačili na Pelhřimov a Havlíčkův Brod. V mladších žácích pak najdeme ve statistikách jména jako Tadeáš Melíšek, nebo Marek Fučík. Ve starších žácích se poprvé na podzim představil také Václav Staněk, nyní už člen klubu KLM, a v juniorech Jakub Jung. A tři mladíci – brankář Dan Kmínek, útočníci Petr Bouda a Jan Horník – byli na závěr sezony také pozváni na kemp talentované mládeže do Jičín.

Tabulka:

1. Spartak Pelhřimov 63
2. Kooperativa Sokol Pardubice B 54
3. FBC Štíři České Budějovice 54
4. Sokol Erupting Dragons H. Brod 49
5. 1. FBK Jablonec nad Nisou 43
6. FBC Liberec B 42
7. FBC Spartak Kaplice 32
8. FbC Sparta Kutná Hora 29
9. 1. FbK SPŠS Tábor 28
10. TJ Sokol Jaroměř 24
11. FBK Jičín 22
12. TJ Sokol Dobříš 13
13. Pulsklima SK 6

Nejvíc bodů: Martin Doškář – 48
Nejvíc gólů: Aleš Petrů – 32
Nejvíc asistencí: Petr Dědič – 27
Nejvíc trestných minut: Ondřej Havelka – 35

Hráči, kteří se objevili v sestavě A-týmu: Martin Doškář, Petr Dědič, Aleš Petrů, Ondřej Havelka, vlastimil Stejskal, Petr Matuschka, Jiří Kratochvíl, Jan Faktor, Jiří Charvát, Tomáš Troják, Pavel Ortman, Milan Tomášek, Filip Schneedorfer, Jiří Opekar, David Farka, Vít Nožička, Jiří Písečka, Martin Svatoň, Karel Kotoun.